button techsoup.cz
Ježek software s.r.o.
Město Kopřivnice
Kopřivnice - zdravé město
Město Příbor
hendik.cz
Pro někoho samozřejmost, pro někoho výzva. Pomozte nám překonat tyto výzvy naších klientů. Na stránkách Hendik.cz máme svůj seznam přání, kde najdete přesně to co bychom nejvíce potřebovali. Můžete jej klasicky objednat a jako dopravu vybrat zaslat do střediska. Vše ostatní už zařídí Hendik.cz. Moc děkujeme všem dárcům, Vaše pomoc je opravdu vidět.
hendik.cz

Archiv 2012

20. 12. 2012 - PF 2013

PF 2013

20. 12. 2012 - Nový zpravodaj 4/2012

Právě vyšlo poslední číslo našeho zpravodaje v tomto roce. Zpravodaj si můžete prohlédnout zde!

7. 12. 2012 - Čaj o páté - výroba vánočních a novoročních přání

Srdečně Vás zveme na pravidelné setkání "Klubu čaje o páté", které se uskuteční ve středu 12. 12. 2012 od 15. hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na výrobu vánočních a novoročních přání. Můžete si přinést sebou obrázky a motivy vystřižené z vánočních přání a balících papírů, malé ozdoby a dekorace, drobnou bižuterii, korálky nebo kousky krajek a látek se výborně hodí. Vše ostatní bude zajištěno. Více zde.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo e-mailem czp.martinkova<zavinac>czp-msk.cz, nebo osobně na výše uvedené adrese. Těšíme se na vás.

29. 11. 2012 - Jak lépe zvládat své závazky - prednáška

Dne 23. 11. 2012 se uskutečnila prezentace Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., v rámci odborné přednášky pořádané našim Centrem, na téma Jak lépe zvládat své závazky. Úvodní prezentace byla zaměřena na pracovní poradenství, sociálně aktivizační služby a osobní asistenci. Prezentace byla zaměřena na zvýšení informovanosti o aktivitách, díky kterým je možné zvýšit uplatnění na trhu práce a jaké služby dále nabízíme. Odborná přednáška se zabývala tím, jak se nezadlužit, co se děje když nesplácím své závazky, institutem oddlužení. Přednáška byla doplněna praktickým cvičením a diskuzí.

22. 11. 2012 - Přednáška na členské schůzi STP v Budišově nad Budišovkou

Dne 21. 11. 2012 se v rámci členské schůze Svazu tělesně postižených v ČR, místní organizace Budišov nad Budišovkou, uskutečnila prezentace služeb Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Opava, spojená s přednáškou týkající se aktuálních změn v systému sociálního zabezpečení. V této souvislosti jsme přibližně 70 účastníkům schůze nabídli také možnost individuálních dotazů po skončení schůze, čehož někteří využili, s dalšími byla domluvena schůzka v naší poradně. Fotografie z akce naleznete zde.

20. 11. 2012 - Čaj o páté - výroba adventních věnců

Srdečně Vás zveme na pravidelné setkání "Klubu čaje o páté", které se uskuteční ve středu 28. 11. 2012 od 16. hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. U šálku čaje si vyrobíme vánoční výzdobu do bytu - adventní věnec. Inspirace na vánoční výzdobu je všude kolem nás - v časopisech, na internetu, poradit mohou maminky, babičky, kamarádky,... Nemusíme však mít vyzdobenou domácnost podle letošních vánočních trendů z katalogu, důležitá je atmosféra a pohoda, která se koupit nedá.
Více zde.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo e-mailem czp.martinkova<zavinac>czp-msk.cz, nebo osobně na výše uvedené adrese. Těšíme se na vás.

19. 11. 2012 - Informativní Newsletter Asociace občanských poraden ČR

Dostává se Vám do rukou třetí číslo e-bulletin Asociace občanských poraden České republiky, které přináší informace z praxe občanských poraden a snaží se poukazovat na aktuálně řešené problémy a nedostatky. Aktuální číslo naleznete zde.

12. 11. 2012 - Čaj o páté - malování na textil, batikování

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 14. 11. 2012 od 16. hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Společně si ozdobíme vámi přinesené trička, šátky nebo jiné textilie. Budeme batikovat a malovat na textil podle šablon nebo vlastní fantazie. Více zde.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo e-mailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz, nebo osobně na výše uvedené adrese. Těšíme se na vás.

12. 11. 2012 - Prezentace na školení okresního výboru Sdružení zdravotně postižených v Opavě

Dne 9. 11. 2012 se v rámci školení funkcionářů Sdružení zdravotně postižených v ČR, okresní výbor Opava, uskutečnila prezentace služeb Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Opava. Kromě informací o osobní asistenci, bezbariérové individuální dopravě, poradně pro zdravotně postižené a evropských projektech, které realizujeme, jsme posluchače seznámili také s aktualitami ve vydávání, předávání a používání s-karet. Prezentaci doplnily bohaté dotazy a diskuze účastníků. Setkání se zúčastnilo asi 40 členů organizačních složek Sdružení zdravotně postižených. Fotografie jsou k dispozici zde.

1. 11. 2012 - Přednáška ve Fulneku

V úterý 23.10.2012 se v prostorách klubu seniorů ve Fulneku uskutečnila přednáška s názvem "Jak nespadnout do pasti, aneb spotřebitelská problematika v praxi". Téma se zaměřilo na spotřebitelská práva v rámci nechvalně proslulých předváděcích akcí, problematiku podomních a pouličních prodejců či na povinnosti prodávajícího v rámci prodeje v obchodě i na internetu. Akce se zúčastnilo 32 posluchačů, kteří do přednáškového programu přispěli se svými osobními zkušenostmi. Přednáška byla realizována Občanskou poradnou Nový Jičín v rámci projektu Spotřebitelské poradenství s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu, pod záštitou Asociace občanských poraden. Fotografie z této akce naleznete zde.

30. 10. 2012 - Prezentace v Psychiatrické léčebně v Opavě

Na pozvání Psychiatrické léčebny v Opavě jsme dne 23. října na dvou jejich odděleních prezentovali náš projekt Společně k pracovnímu uplatnění, který si klade za cíl zvýšit zaměstnatelnost osob se zdravotním postižením ohrožených sociálním vyloučením a pomoci těmto osobám získat uplatnění na trhu práce. Zároveň se účastníci prezentací dozvěděli informace ke všem poskytovaným službám Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Opava. V závěru obou prezentací proběhla diskuze jak ke službám Centra, tak k sociálnímu zabezpečení.

Tímto děkujeme za pozvání a těšíme na další spolupráci.

30. 10. 2012 - Přednáška na členské schůzi SPCCH ve Štěpánkovicích

Dne 15. října jsme v rámci členské schůze Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR, základní organizace Štěpánkovice přednášeli o aktuálních změnách v sociální oblasti. Zároveň jsme měli možnost účastníky schůze informovat o poskytovaných službách Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Opava. Během prezentace i po ní měl každý účastník možnost se zeptat na otázky, které jej zajímaly. Nejdiskutovanější byla problematika s-karet a mnoho dotazů směřovalo také k našim službám, zejména individuální bezbariérové dopravě. Schůze se účastnilo cca 60 členů.

23. 10. 2012 - Klub čaje o páté - relaxační odpoledne

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 31.10.2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na relaxační odpoledne - tvorba mandal, relaxace, ochutnávka čajů. Více na pozvánce zde. Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo e-mailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz.

18. 10. 2012 - Přednášky v Bruntále a v Krnově

Ve čtvrtek 4. října se konala v prostorách kongresového sálu firmy Havlík přednáška Národní rady osob se zdravotním postižením na téma "Je diskriminace osob se zdravotním postižením aktuálním tématem?", která po té pokračovala přednáškou na téma "Jak lépe zvládat své závazky!". Akce se zúčastnilo celkem 20 osob.

Ve čtvrtek 11. října proběhla v prostorách Klubu důchodců v Krnově přednáška na téma "Jak lépe zvládat své závazky!". Přednášky se zúčastnilo 27 osob. Fotografie z akcí naleznete zde.

18. 10. 2012 - PREZENTACE S PŘEDNÁšKOU NA ÚŘADU PRÁCE V KRNOVĚ, V BRUNTÁLE A V RÝMAŘOVĚ

Na Úřadu práce v Krnově (10.9.), v Bruntále (18.9.) a v Rýmařově (16.10.) se účastnici seznámili s činností organizace a projekty, které jsou zaměřeny na zaměstnávání osob se zdravotním postižením - "Podporou na trh práce" a "Společně k pracovnímu uplatnění". Celkem se akce účastnilo 56 posluchačů. Fotografie z přednášky naleznete zde.

18. 10. 2012 - Den zdraví a sociálních služeb ve Vrbně pod Pradědem

Den zdraví byl zaměřen na prevenci civilizačních nemocí a poskytl informace o zdravém životním stylu. Každý si mohl nechat zdarma vyšetřit hladinu cholesterolu v krvi, glukózy (pouze nalačno), krevní tlak, množství tuku v těle a BMI.
Prezentovali se poskytovatelé sociálních služeb a sdružení, kteří působí ve Vrbně pod Pradědem (Domov pro seniory, HELP-IN, Vrbenské klubíčko, klub Kotlík, Poradna rané péče, Centrum pro zdravotně postižené, aj.)
Po celou dobu akce probíhala ochutnávka zdravé výživy, prodej zdravotnických potřeb, kosmetiky, prezentace a poradenství zaměřené na zdravý životní styl. Přítomni byli i Hasiči ČR - prevence zaměřená zejména na děti, mládež a seniory. Dopoledne zpestřili bubeníci z Dětského domova Vrbno a ukázky sebeobrany. Nechyběla ani TOMBOLA.

18. 10. 2012 - Veletrh zdraví a sociálních služeb v Bruntále se konal už poosmé

Osmý ročník Veletrhu zdraví a sociálních služeb připravili pořadatelé na sobotu 22. září ve Společenském domě v Bruntále.
Představili se poskytovatelé sociálních služeb, nabízející pomocnou ruku nejrůznějším cílovým skupinám, a dále organizace, poskytující zdravotní a návazné služby. Veřejnost se seznámila ve Společenském domě rovněž se zdravotními a kompenzačními pomůckami.
Na návštěvníky všech věkových kategorií čekali odborná stanoviště sociálních a zdravotních služeb, kdokoliv si mohl nechat zdarma změřit tlak, cholesterol, tělesný tuk a další hodnoty. Dále stanoviště zaměřená na výuku první pomoci, bylinky v domácnosti, měření hladiny antioxidantů v krvi, ekologickou drogerii a kosmetiku.
Součástí veletrhu byla ochutnávka zdravé výživy, romské kuchyně, domácích koláčů nebo míchaných nápojů. Pro děti byly zajištěny soutěže, dětský koutek i prohlídka hasičského vozidla. Pestrý byl také doprovodný kulturní program, který moderovala Gabriela Lefenda.
Vstup na Veletrh zdraví a sociálních služeb byl bezplatný.

9. 10. 2012 - Nový zpravodaj 3/2012

Právě vyšlo třetí číslo našeho čtvrtletníku Zpravodaj v tomto roce. V aktuálním čísle najdete jako vždy především aktuality z činnosti na našich detašovaných pracovištích a novinky ze sociálně právní oblasti, tentokrát se věnujeme zejména tzv. sKartám.
Prohlédněte si aktuální číslo našeho zpravodaje!

8. 10. 2012 - Prezentace s přednáškou v Novém Jičíně

Dne 27.9.2012 se konala v prostorách Domu s pečovatelskou službou v Novém Jičíně, prezentace služeb pracoviště spojená s přednáškou na téma "JE DISKRIMINACE OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM AKTUÁLNÍM TÉMATEM?" a dále na téma "JAK LÉPE ZVLÁDAT SVÉ ZÁVAZKY". Na akci bylo přítomno celkem 55 osob, byly zodpovězeny dotazy účastníků. Fotky naleznete zde.

5. 10. 2012 - Klub čaje o páté - květinové sklenice

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 17. 10. 2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na výrobu květinových sklenic. Sebou si přineste zavařovací nebo jiné sklenice, které si chcete ozdobit. Více informací naleznete v pozvánce.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na telefonním čísle 596 115 318 nebo e-mailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz.

5. 10. 2012 - Korálkování ve Frýdku-Místku

Srdečně Vás zveme na setkání, na kterém se budeme věnovat výrobě ozdob z korálků. První setkání proběhne 17. 10. 2012 od 9 do 12 hodin na Detašovaném pracovišti ve Frýdku-Místku. Bližší informace naleznete v pozvánce.

3. 10. 2012 - Bezbariérový areál Davidův Mlýn

Areál Davidův Mlýn nabízí nejen klientům Centra pro zdravotně postižené možnost ubytování, trávení dovolené a aktivního prožití volného času. Tento plně bezbariérový areál se nachází ve starých Těchanovicích, cca 25 km od Opavy. Kapacita hotelu je celkem 70 ubytovacích míst. V areálu se nachází také keramická dílna, velký společenský sál, dvě restaurace, malé welness centrum se dvěmi saunami a nabídkou masáží.

Provozovatelé hotelu jsou ochotni se cenově přizpůsobit možnostem klientů CZP a nabízejí pobyty v méně exponovaných obdobích pro jednotlivce či skupiny se slevami 25-30 % z jejich běžných ceníkových cen. Bližší informace o areálu Davidův Mlýn naleznete na internetových stránkách www.daviduvmlyn.cz.

3. 10. 2012 - Přednáška pracoviště Nový Jičín na Kurzu životosprávy pro kardiaky, Horní Bečva

V prostorách hotelu Pekárny - Kalíška v Horní Bečvě se dne 2. 10. 2012 konala přednáška pro účastníky Kurzu životosprávy pro kardiaky, pořádaném Svazem postižených civilizačními chorobami v ČR o.s., Okresní organizace Nový Jičín.

Témata přednášky byla problematika zadluženosti, jak zvládat závazky a problematika sKaret. Těmto tématům velmi aktivně naslouchalo bezmála 50 účastníků tohoto kurzu. V závěru proběhla velmi podnětná diskuze, kdy zájem kursistů o témata byl enormní. Zároveň se účastníci kurzu dozvěděli informace k poskytovaným službám Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Nový Jičín.

Tímto děkujeme za pozvání a těšíme na další úspěšnou spolupráci.

2. 10. 2012 - Den zdraví a sociálních služeb Frýdek-Místek a Den sociálních služeb Jablunkov

Ve dnech 20. a 21. 9. 2012 probíhaly ve městech Frýdek-Místek a Jablunkov Dny sociálních služeb. Na obou akcích prezentovalo své služby i Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o. s. Obě akce měly bohatý doprovodný program a zúčastnili se jich jak uživatelé sociálních služeb a studenti sociálních a zdravotních škol, tak i široká veřejnost. Fotografie z obou akcí naleznete zde.

25. 9. 2012 - Prezentace služeb pracoviště v Novém Jičíně

Dne 19.9.2012 se konala v Kopřivnici akce pod názvem "Město je naše společné hřiště aneb Kopřivnice 20??". Široká veřejnost tak měla příležitost seznámit se s řadou zajímavých projektů financovaných z rozpočtu Města Kopřivnice, bohatý byl rovněž i doprovodný program. Naše detašované pracoviště zde taktéž prezentovalo své služby. Fotky naleznete zde.

25. 9. 2012 - XX. ROČNÍK EVROPSKÝCH DNŮ HANDICAPU V OSTRAVĚ

Zveme Vás k návštěvě jubilejního XX. ROČNÍKU EVROPSKÝCH DNŮ HANDICAPU V OSTRAVĚ (EDH), který se koná pod záštitou Evropského parlamentu, Zastoupení Evropské komise v ČR a primátora Ostravy Petra Kajnara. Týdenní program ve dnech 1. - 5. ŘÍJNA 2012 je zaměřen na spolupráci a výměnu zkušeností našich i zahraničních odborníků v oblasti pomoci osobám s handicapem a integrace postižených do společnosti. Letošní ročník se koná v kontextu Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Program ke stažení zde.

20. 9. 2012 - Dovybavení půjčoven kompenzačních pomůcek v Ostravě a Opavě

nadace charty 77 - konto bariéryDíky daru od Nadace Charty 77 jsme mohli pořídit dva odlehčené mechanické vozíčky s opěrkou hlavy do našich půjčoven kompenzačních pomůcek v Ostravě a Opavě. Za poskytnutý dar děkujeme!

19. 9. 2012 - Jak lépe zvládat své závazky!

Projekt Jak lépe zvládat své závazky! pokračuje i po prázdninách sérii přednášek zaměřených na dluhovou problematiku.

Termíny přednášek:
26.9.2012 v 8:00 ve Frýdku-Místku - zasedací místnost DP F-M, Kolaříkova 653,
27.9.2012 v 15:30 v Domě s pečovatelskou službou, Revoluční 1525/6, 741 01 Nový Jičín,
3.10. 2012 v 14:00 v Ostravě Zábřehu - Charitní středisko Gabriel, Čujkovova 40a,
4.10.2012 v 10:45 v Bruntále - kongresový sál, Dr. E. Beneše 21.

Všichni jste srdečně zváni.

19. 9. 2012 - Přednáška "Jak lépe zvládat své závazky" ve Frýdku-Místku

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o. s., detašované pracoviště Frýdek-Místek zve na přednášku o dluhové problematice, která se bude konat ve středu 26. 9. 2012 od 8:00 do 12:00 hodin v prostorách Centra, Kolaříkova 653, Frýdek-Místek (v blízkosti Kapkovy vily v Místku). V dnešní době jde o velmi žádané téma, účastníci přednášky se například dozví, jak zvládat své závazky a co se stane, když je nebudou splácet včas. Aktuální téma je rovněž institut oddlužení - osvobození od placení dluhů, který bude rovněž na přednášce představen. Přednáška je určena nejen lidem, kteří mají problém v oblasti financí, ale i ostatním. Přednášky se můžete zúčastnit zcela zdarma, bližší informace naleznete zde.

18. 9. 2012 - Seminář k diskriminaci osob se zdravotním postižením v Novém Jičíně

Seminář se uskuteční dne 27. 9. 2012 v prostorách Domu s pečovatelskou službou v Novém Jičíně (ul. Revoluční 1525/6) a to ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením v ČR v rámci projektu "ROVNÁ PRÁVA PRO VŠECHNY" - program EK PROGRESS 2012. Bližší informace naleznete zde.

18. 9. 2012 - Přednáška "Jak lépe zvládat své závazky" v Ostravě Zábřehu

Rádi bychom Vás pozvali na přednášku Jak lépe zvládat své závazky, kterou bude realizovat naše organizace Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s. Přednáška je určená pro osoby se zdravotním postižením. Přednášku povede Mgr. Hana Schwarz, sociální pracovnice Občanské poradny Nový Jičín. Přednáška je zcela zdarma. Každý posluchač obdrží informační brožuru. Těšíme se na Vaší návštěvu. Více informací v pozvánce.

13. 9. 2012 - Veletrh zdraví a sociálních služeb v Bruntále

Město Bruntál a Komunitní plánování sociálních služeb Bruntál pořádají ve Společenském domě Bruntál, Ruská 14, od 9:00-14:00 hodin, VIII. ročník Veletrhu zdraví a sociálních služeb v sobotu 22. září 2012. Více informací zde.

12. 9. 2012 - Pozvánka na poradenské dopoledne v Kravařích

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s. ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a kultury Městského úřadu v Kravařích zve všechny občany se zdravotním postižením a seniory z Kravař a okolí na poradenské dopoledne, které se uskuteční ve čtvrtek 20. září 2012 od 9:00 do 11:00 hodin ve Farní stodole v Kravařích. Bližší informace naleznete zde.

11. 9. 2012 - Pozvánka na Den zdraví a sociálních služeb ve Frýdku-Místku

Dne 20. září 2012 se ve Frýdku-Místku bude konat již tradiční akce Den zdraví a sociálních služeb. Jedná se o prezentaci poskytovatelů sociálních služeb, zdravotních služeb a zdravého životního stylu. Součástí bude také bohatý doprovodný program, například vystoupení uživatelů různých sociálních služeb, ukázky 1. pomoci a její nácvik, nabídka rehabilitačních pomůcek a mnoho dalšího. Novinkou letošního ročníku bude vyhlášení Ceny sympatie a Osobnosti roku v sociálních službách. Bližší informace o konané akci naleznete zde.

7. 9. 2012 - Zajímavé projekty financované Městem Kopřivnice

Dne 19. září se od 14:30 hod. uskuteční před Kulturním domem v Kopřivnici akce pod názvem "Město je naše společné hřiště aneb Kopřivnice 20??". Budou zde představeny zajímavé projekty financované z rozpočtu Města Kopřivnice, velmi lákavý je i doprovodný program (např. hudební vystoupení Radegast, taneční vystoupení - THARA D.C., tombola). Naše detašované pracoviště zde bude rovněž prezentovat své služby. Bližší informace naleznete zde.

6. 9. 2012 - Den sociálních služeb v Jablunkově

Město Jablunkov zve širokou veřejnost na Den sociálních služeb, který se bude konat v pátek 21. 9. 2012. Součástí Dne sociálních služeb v Jablunkově bude zejména prezentace místních sociálních služeb. Můžete se dozvědět vše podstatné o tom, jaké služby poskytují a bude také možné zakoupit si u některých služeb zajímavé výrobky. Souběžně s touto akcí bude probíhat i akce s názvem "Jabkový den", součástí bude také bohatý doprovodný program. Zveme všechny, kteří chtějí strávit příjemné odpoledne. Bližší informace naleznete zde.

6. 9. 2012 - Pozvánka na Den sociálních služeb - 12. září na Horním náměstí v Opavě

Komunitní plánování OpavaStatutární město Opava zve všechny občany na již 7. ročník Dne sociálních služeb, který se uskuteční ve středu 12. září na Horním náměstí. Cílem akce je přiblížit sociální služby široké veřejnosti, která tak získá přehled o organizacích působících v Opavě a okolí, na něž se lze obrátit v případě problému. Mezi poskytovateli sociálních služeb, kteří zde budou prezentovat své služby, nebude ani letos chybět naše organizace.

Kromě pestré nabídky informací o službách budete mít od 10 do 17 hodin možnost zakoupit si výrobky chráněných dílen, ochutnat guláš, který již tradičně připraví Armáda spásy a zúčastnit se soutěže pro děti i dospělé o zajímavé ceny. Slavnostního zahájení se i letos ujme první náměstkyně primátora Pavla Brady. Součástí akce bude bohatý doprovodný kulturní program, ve kterém vystoupí jednak samotní uživatelé služeb (Marianum p.o., Domov pro seniory - Domov sv. Zdislavy), tak amatérské a profesionální soubory (např. mažoretky ROSES, děti ze ZŠ Dvořákovy sady, Dechová hudba KOBEŘANKA).

27. 8. 2012 - Monitoring spokojenosti přepravy cestujících na vozíku

V rámci zkvalitňování služeb v oblasti osobní přepravy provádějí České dráhy v průběhu měsíce září Monitoring spokojenosti přepravy cestujících na vozíku. Průzkum bude probíhat od 1. do 30. září. Během této doby budou mít cestující možnost vyplnit dotazník na webové adrese: http://www.ivyzkumy.cz/quest/ceskedrahy/1/. Dotazník bude možné vyplnit nejdříve 1.9.2012.

10. 8. 2012 - Unikátní výzkum v oblasti diskriminace OZP - dotazník

NRZP ČR ve spolupráci s APZP realizuje v těchto dnech unikátní výzkum v oblasti diskriminace lidí se zdravotním postižením. Cílem je soustředit co nejvíce informací a podnětů o tématice, o které se sice často hovoří, ale chybí seriózní průzkumy mezi touto cílovou skupinou. Byli bychom rádi, kdybyste nám mohli dotazník vyplnit.

Dotazník je určen jen pro osoby se zdravotním postižením a můžete ho vyplnit on-line po stisknutí tohoto odkazu:
https://docs.google.com/a/snyrych.cz/spreadsheet/viewform?formkey=dDE0Y3RpMmhWWVh2aUJlUzZTM0loSUE6MQ#gid=0.

6. 8. 2012 - Den zdraví a sociálních služeb v Rýmařově

V pátek 31.8.2012 se uskuteční Den zdraví a sociálních služeb s oslavami 100. výročí Podhorské nemocnice v Rýmařově. Akce se uskuteční v parku nemocnice od 15:00. Více informací zde.

31. 7. 2012 - OSTRAVA - SETKÁNÍ ČAJE O PÁTÉ - KREATIVNÍ TVORBA

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 8. 8. 2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na Výrobu závěsných výrobků Více na pozvánce zde.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo emailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz, nebo osobně na výše uvedené adrese. Těšíme se na společné setkání.

18. 7. 2012 - Základní informace o sKartě

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s dodavatelem služby Českou spořitelnou zahajuje vydávání karet sociálních systémů tzv. sKaret. Nakonec došlo k dohodě, že možnost výplaty sociálních dávek a příspěvků složenkami zůstává jejich příjemcům až do konce roku 2012. Více informací zde.

10. 7. 2012 - Prodej transportního invalidního vozíku

Na Opavské pracoviště se obrátila klientka, která prodá transportní invalidní vozík Carony.
Cena 15.000,- Kč. Tel. 723 447 614. Bližší informace v příloze.

29. 6. 2012 - Individuální doprava na Novojičínsku - příspěvek České televize Ostrava

Česká televize Ostrava natočila dne 26.6.2012 na detašovaném pracovišti v Novém Jičíně příspěvek týkající se projektu "Individuální doprava na Novojičínsku". Příspěvek naleznete zde.

27. 6. 2012 - Den otevřených dveří ve Frýdku-Místku

Rovněž na pracovišti ve Frýdku-Místku proběhl 22. 6. 2012 Den otevřených dveří. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si prostory, dozvědět se informace o poskytovaných službách, prohlédnout či zakoupit si krásné výrobky uživatelů nebo si mohli nechat změřit tlak. Centrum navštívili jak stávající klienti, tak i jejich rodina či veřejnost. Všichni příchozí obdrželi malou pozornost. Tuto akci hodnotíme velice kladně, děkujeme všem za účast a spolupráci a těšíme se na další setkání. Fotografie naleznete zde.

26. 6. 2012 - Jak lépe zvládat své závazky v Bruntále a Krnově

Ve dnech 14.6. a 21.6.2012 proběhla přednáška s názvem Jak lépe zvládat své závazky na pracovišti v Bruntále a Krnově. Přednášku vedl vedoucí Občanské poradny Nový Jičín, pan Mgr. Richard Pešat.
Přednášky se účastnilo celkem 39 osob. Posluchači se dozvěděli jak se správně zadlužit, co se děje když nesplácím své závazky řádně a včas a základní informace o institutu oddlužení. Můžete si prohlédnou fotografie z těchto přednášek, zde.

26. 6. 2012 - Ostrava - Den otevřených dveří

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., pracoviště Ostrava přivítalo dne 22. 6. 2012 návštěvníky v rámci akce Den otevřených dveří. Touto akcí jsme chtěli připomenout, že již deset let poskytujeme služby uživatelům. Centrum navštívili samotní uživatelé a jejich rodinní příslušníci, pracovníci jiných organizací poskytujících sociální služby a také pracovníci úřadů městských obvodů a úřadu práce. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si prostory pracoviště, prezentaci našich aktivit, výrobky uživatelů. Společně jsme vytvářeli mandaly, šperky a strávili jsme příjemné dopoledne v přátelské atmosféře. Tímto děkujeme všem zúčastněným za jejich návštěvu a těšíme se na další setkání. Foto z akce zde.

26. 6. 2012 - Den otevřených dveří v Opavě

Také v Opavě jsme oslavili 10. výročí založení naší organizace dnem otevřených dveří. Prostory našeho pracoviště jsme zpřístupnili návštěvníkům od 9 do 13 hodin a navštívili nás zájemci jak z řad veřejnosti, tak z některých sociálních odborů na opavsku. Návštěvníky čekalo seznámení s naší organizací, se změnami v sociální oblasti, nebo si mohli prohlédnout kanceláře a osobní automobil Citroen Berlingo, kterým zajišťujeme individuální bezbariérovou dopravu pro osoby na invalidním vozíčku. Největší úspěch však sklidili dva pejsci, kteří nám ukázali jak se realizují při kanisterapii. Každý návštěvník od nás obdržel drobné dárečky: tužku, záložku a perníček s našim logem. Více prozradí fotografie, které si můžete prohlédnout zde.

26. 6. 2012 - Ostrava - Lidé lidem 2012

Dne 21. 6. 2012 se na Masarykově náměstí v Ostravě konala akce Lidé Lidem, které se účastnilo také naše Centrum. Na této akci prezentovali různí poskytovatelé sociálních služeb své aktivity, činnosti a služby, které mohou nabídnout uživatelům. Na stáncích si návštěvníci mohli vyzvednout propagační materiály, hovořit s pracovníky jednotlivých organizací a aktivně si vyzkoušet jaké to je být např. osobou se zrakovým nebo sluchovým postižením. V dílnách si návštěvníci zkoušeli vytvářet přáníčka, korálky a další ozdobné předměty. Součástí programu byly také taneční a pěvecké vystoupení uživatelů služeb. Foto z akce zde.

26. 6. 2012 - Den sociálních služeb Krnov

7. června 2012 proběhl v Krnově na Hlavním náměstí Den sociálních služeb. Celá akce probíhala pod záštitou Města Krnova ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb z Krnova a okolí. Akce se také zúčastnilo detašované pracoviště Bruntál. Pracovníci měli společně stánek se Svazem tělesně postižených MO Krnov, kde prezentovali své služby. Akce byla protkána mnohými doprovodnými aktivitami, o které se postarali klienti jednotlivých služeb, děti z mateřských, základních škol, základních uměleckých škol a v  závěru akce také skupina M.A.S.H. Lákadlem byla jistě také tombola, návštěvníkům postačilo vyplnit a odevzdat soutěžní kartu, která byla zařazena do losování o ceny věnované vystavovateli. Foto z akce zde.

25. 6. 2012 - Informativní Newsletter Asociace občanských poraden ČR

Dostalo se Vám do rukou druhé letošní číslo e-bulletin Asociace občanských poraden České republiky, které přináší informace z praxe občanských poraden a snaží se poukazovat na aktuálně řešené problémy a nedostatky. Aktuální číslo naleznete zde.

25. 6. 2012 - Prezentace s přednáškou na Úřadu práce v Třinci

Na třineckém Úřadu práce se dne 21. 6. 2012 konala přednáška na téma zaměstnanost osob se zdravotním postižením spojená s prezentací Centra. Asi 20 posluchačům byly představeny služby Centra, a to nejen na pracovišti Frýdek-Místek, ale také na pobočce v Třinci. Dále byli uchazeči o zaměstnání seznámeni s projekty, které jsou zaměřeny na zaměstnávání osob se zdravotním postižením - "Podporou na trh práce" a "Společně k pracovnímu uplatnění". Fotografie z přednášky naleznete zde.

20. 6. 2012 - LideMeziLidmi.cz - nový portál pro lidi s handicapem

LideMeziLidmi.czPřiblížit život a problémy handicapovaných běžné populaci a současně dát těmto lidem možnost se na webu realizovat, a už psaním článků, blogu nebo zveřejněním uměleckých děl. Tak by se dal ve zkratce popsat cíl nového zdravotně-sociálního internetového portálu www.LideMeziLidmi.cz, jehož provoz byl zahájen na jaře 2012. Za finanční podpory Evropského sociálního fondu jej píší sami lidé se zdravotním postižením a svými články se snaží prosazovat práva této skupiny lidí, ale i na příbězích konkrétních lidí ukázat, s jakými překážkami se někdy musí handicapovaní vypořádat. Více informací zde.

20. 6. 2012 - Den otevřených dveří v Ostravě

Detašované pracoviště Ostrava Vás zve na Den otevřených dveří. Více informací zde.

19. 6. 2012 - Prezentace s přednáškou na Úřadu práce ve Frýdlantu nad Ostravicí

Dne 14. 6. 2012 se na pobočce Úřadu práce ve Frýdlantu nad Ostravicí konala prezentace služeb Centra spojená s přednáškou na téma zaměstnanost. Přednášky se účastnilo asi 17 osob se zdravotním postižením. Uchazeči o zaměstnání byli seznámeni nejen se všemi službami, které Centrum poskytuje, ale zejména s projekty na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Fotografie z přednášky najdete zde.

19. 6. 2012 - Den otevřených dveří v Bruntále

Detašované pracoviště Bruntál Vás zve na Den otevřených dveří. Více informací zde.

19. 6. 2012 - Den otevřených dveří v Novém Jičíně

Detašované pracoviště Nový Jičín Vás srdečně zve na akci pod názvem "Den otevřených dveří". Více informací naleznete zde.

18. 6. 2012 - Den otevřených dveří na detašovaném pracovišti Frýdek-Místek

Detašované pracoviště Frýdek-Místek zve na Den otevřených dveří! Více informací naleznete zde.

18. 6. 2012 - Den otevřených dveří na detašovaném pracovišti Opava

U příležitosti 10. výročí od založení Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s zveme všechny zájemce na Den otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 22. června od 9:00 do 13:00 hodin v Opavě-Kylešovicích, Liptovská 21. Program naleznete zde.

15. 6. 2012 - Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Nový Jičín prezentuje své služby

Dne 19. 5. 2012 se na prostranství před Kulturním domem v Kopřivnici konal již 15. ročník akce s názvem "Sportovní hry zdravotně postižených dětí a dospělých - Memoriál Petra Douska". Na této akci, kde všem zúčastněným přálo slunné počasí, své síly porovnávali jak závodnicí z řad dětí i dospělých. Akci pořádala Asociace zdravotně postižených, smíšená organizace Kopřivnice. Rovněž naše Detašované pracoviště Nový Jičín zde prezentovalo své služby pro zájemce nejen z řad soutěžících. Foto z akce zde.

Další velmi zdařilou akcí, které se Detašované pracoviště Nový Jičín účastnilo, byl letošní Den sociálních služeb v Kopřivnici, konaný dne 1. 6. 2012. S touto akcí byla spojena oslava Mezinárodního dne dětí. Akce byla protkána mnohými doprovodnými aktivitami (např. vystoupení žonglérů), rovněž byly k vidění mezigenerační aktivity v rámci projektu Kopřivnický rok stárnutí a mezigenerační spolupráce. Na této akci prezentovalo své služby bezmála 25 organizací, mezi nimiž nechybělo ani naše pracoviště. Foto z akce zde.

11. 6. 2012 - OZNÁMENÍ PRO DRžITELE PRŮKAZU ZTP a ZTP/P OSTRAVSKO

Magistrát města Ostravy upozorňuje, že stále mnoho držitelů zvláštního označení motorového vozidla O1 nepožádalo o výměnu za "Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou". Původní označení motorového vozidla O1 označující osobu zdravotně postiženou je platné maximálně do 31.12.2012, pokud jeho držitel nemá v průkazu ZTP, ZTP/P uvedeno dřívější datum. Z tohoto důvodu je nutné, aby všechny osoby, které vlastní toto zvláštní označení požádaly o výměnu za evropský typ tohoto označení.

Výměnu lze provést na adrese:
Magistrát města Ostravy
Odbor sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit
ulice 30.dubna 3130/2d, 5. patro
730 81 Ostrava

Úřední hodiny:
Pondělí 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Středa 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek 8:00 - 11:30, 12:30 - 16:00


11. 6. 2012 - PREZENTACE SLUžEB NA HANDICAP ART TESTIVAL

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s. pracoviště Ostrava, prezentovalo své služby na akci pořádané Společenským domem v Ostravě Bártovicích. Na HANDICAP ART FESTIVALU se mohli účastníci seznámit se sociálními službami, viděli vystoupení uživatelů sociálních služeb, účastnili se odborných prezentací a přednášek. Na festivalu byla možnost zakoupení výrobků uživatelů a chráněných dílen. Foto zde.

8. 6. 2012 - Den sociálních služeb v Novém Jičíně

Dne 20. 6.  2012 se uskuteční na Masarykově náměstí v Novém Jičíně akce pod názvem "Den sociálních služeb". Bude zde vystavovat řada poskytovatelů sociálních služeb, připraven je i bohatý doprovodný program (např. vystoupení žáků Odborného učiliště a Praktické školy Nový Jičín, TJ Sokol Nový Jičín, apod.). Bližší informace naleznete zde.

6. 6. 2012 - Setkání "KLUBU ČAJE O PÁTÉ" NA DETAšOVENÉM PRACOVIšTI V OSTRAVĚ

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 13. 6. 2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na MALOVÁNÍ MANDALY. Více na pozvánce zde.

Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo emailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz, nebo osobně na výše uvedené adrese. Těšíme se na společné setkání.

5. 6. 2012 - Spotřebitelské poradenství v Novém Jičíně

Detašované pracoviště Nový Jičín je zapojeno v rámci občanské poradny do projektu pod názvem "Spotřebitelské poradenství", který je realizován ve spolupráci s Asociací občanských poraden a za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

Podstatou projektu je informování občanů o právech a povinnostech při nákupu zboží a služeb, poskytování poradenství v oblasti spotřebitelské problematiky - zejména problematiky reklamací a vymáhání spotřebitelských práv a posílení informovanosti občanů v oblasti tématiky předváděcích zájezdů a předlužování občanů prostřednictvím spotřebitelských úvěrů.

Zájemci o uvedené poradenství se mohou hlásit v návštěvních hodinách občanské poradny na adrese Novojičínského pracoviště.

1. 6. 2012 - Ostravsko - Přednáška "Jak lépe zvládat své závazky"

Dne 30. 5. 2012 se v odpoledních hodinách konala přednáška na téma "Jak lépe zvládat své závazky" v prostorách Charitního střediska Gabriel v Ostravě Zábřehu. Přednášku vedla Mgr. Hana Schwarz, která má zkušenosti v této oblasti z Občanské poradny Nový Jičín. Program přednášky zahrnoval okruhy Jak se nezadlužit, Co se děje když nesplácím své závazky řádně a včas, Institut oddlužení, apod. Teoretická část byla prokládána zajímavými případy a zkušenostmi z praxe. Účastníci se také aktivně zapojili do praktického cvičení, při kterém si vyzkoušeli hodnocení a práci s rodinným rozpočtem. Přednáška měla u účastníků úspěch a jejich zpětná vazba byla velice pozitivní.

Další přednáška na toto téma se bude konat na podzim. Konkrétní termín konání zveřejníme s časovým předstihem.

1. 6. 2012 - Den sociálních služeb Krnov

Město Krnov pořádá ve čtvrtek 7. 6. 2012 od 10:00 do 17:00 na Hlavním náměstí Den sociálních služeb. Více informací o programu zde.

31. 5. 2012 - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Již 10 let s Vámi U příležitosti 10 let od vzniku naší organizace bude dne 22. 6. 2012 probíhat v rámci všech detašovaných pracovišť Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s. Den otevřených dveří, v rámci kterého bychom Vás rádi seznámili s širokým spektrem působení našeho občanského sdružení.

Již 10 let jsme tady pro Vás a nabízíme služby odborného sociálního poradenství, občanské poradny, osobní asistence, sociálně aktivizačních služeb a osobní dopravy.

Den otevřených dveří proběhne v pátek 22. 6. 2012 od 9:00 do 13:00 hodin. Budete mít možnost prohlédnout si prostory pracovišť, výrobky uživatelů, shlédnout prezentaci naší činnosti z předchozích období, získáte propagační materiál a rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy. Rádi si s Vámi vyměníme zkušenosti a připomeneme si naši vzájemnou spolupráci.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

pracovníci
Centra pro zdravotně postižené
Moravskoslezského kraje o.s.

Více informací k programu detašovaného pracoviště Ostrava můžete nalézt v pozvánce.

29. 5. 2012 - Přednáška Jak lépe zvládat své závazky v Opavě a Kobeřicích

Na otázku Jak na dluhy? bude po čtvrteční přednášce Mgr. Richarda Pešata z občanské poradny Nový Jičín umět odpovědět 24 posluchačů z Opavy a 14 z Kobeřic. Přednáška se uskutečnila v klubovně Centra pro zdravotně postižené v Opavě v dopoledních hodinách, odpoledne pak v zasedací místnosti Obecního úřadu v Kobeřicích. V rámci přednášky se účastníci dozvěděli, co dělat, aby se vyhnuli dluhům, jak rozlišit důležitost svých závazků i to, co dělat, když už se člověk do těchto problémů dostane a spoustu dalších zajímavých informací.

Podle četných dotazů bylo vidět, že se účastníků téma hodně dotýká. Nejvíce je zajímalo, co dělat, když na dveře zaklepe exekutor, nebo jak ochránit majetek, který patří někomu jinému. I přesto, že cílem přednášky nebylo sdělování vlastních zážitků, někteří účastníci uvítali přátelskou atmosféru k vyprávění o svých zkušenostech a prožitcích a zjistili, že v se těchto problémech nenacházejí sami. Fotky si můžete prohlédnout zde.

29. 5. 2012 - Nabídka ke koupi schodolezu

Na Opavské pracoviště se obrátila klientka, která po smrti svého manžela upoutaného na invalidní vozík, nabízí ke koupi schodolez typu CLIMBER 1. Bližší informace v příloze.

29. 5. 2012 - Hradišťan v Ostravě Radvanicích

ŘKF Ostrava - Radvanice Vás zve na oslavu 105. narozenin našeho kostela.
Vstupné na koncert Hradišťanu v předprodeji:

 • 1. a 2. řada – 270,- Kč (na místě 290,-)
 • Ostatní k sezení – 250,- Kč (na místě 290,-)
 • Místa na stání – 180,- Kč

Více v příloze.

29. 5. 2012 - Dluhové poradenství v Bruntále

Trápí Vás dluhy? Rozhodujete se zda si půjčit peníze? Půjčili jste si peníze? Hrozí Vám exekuce. Bojíte se tuto situaci řešit?

Od 1. 6. 2012 na to nebudete sami, můžete využít bezplatnou poradnu zaměřenou na problematiku dluhu a exekucí. Poradna bude součástí Poradny pro osoby se zdravotním postižením Bruntál. Poradna bude poskytovat služby osobám se zdravotním postižením a seniorům, kteří se ocitli v obtížné finanční situaci, nebo jsou touto situací ohrožení. Bude pomáhat se orientovat v dluhové problematice a nalézat řešení, informovat klienty o jejich právech a povinnostech, podporovat je v samostatném zvládání problémů. Více informací zde.

Projekt je finančně podpořen Městem Bruntál a firmou Osram Česká republika.

28. 5. 2012 - Členská schůze SPCCH MO Krnov

Dne 23. 5. 2012 se konala v Krnově členská schůze Svazu postižených civilizačních chorobami MO Krnov. V rámci schůze informovalo Detašované pracoviště Bruntál členy o změnách v sociální oblasti za rok 2012 a o činnostech a službách pracoviště. Na schůzi bylo přítomno cca 90 osob.

23. 5. 2012 - Nadace OKD podpořila projekt Novojičínského pracoviště

Nadace OKD v rámci programu Pro zdraví 2012 schválila projekt pod názvem "Osobní asistence na Novojičínsku". Posláním Osobní asistence je individuálně pomáhat osobám se zdravotním postižením a seniorům překonávat jejich nepříznivou sociální situaci způsobenou změnou zdravotního stavu nebo vysokým věkem, a to prostřednictvím kvalifikovaného osobního asistenta. Ten uživatele podporuje a provází v jeho přirozeném prostředí a pomáhá mu k soběstačnosti a schopnosti se plnohodnotně zapojit do běžného života.

Díky přiděleným finančním prostředkům můžeme tedy přijímat další zájemce o službu, kteří se mohou hlásit na telefonním čísle detašovaného pracoviště Nový Jičín.

22. 5. 2012 - Lidé lidem 2012

Pátý ročník již tradiční akce Lidé lidem, která má za cíl informovat veřejnost o dostupných sociálních službách a souvisejících aktivitách na území města, se bude konat ve čtvrtek 21. června od 9 do 17 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě. Více v příloze.

21. 5. 2012 - Individuální doprava pro osoby se ZP na Novojičínsku

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo usnesením č. 23/2063 poskytnout účelovou dotaci na projekt "Rozvoj individuální dopravy pro osoby se zdravotním postižením na Novojičínsku", a to v rámci Programu realizace specifických opatření Moravskoslezského krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením na rok 2012. Podmínkou poskytnutí této dotace byla ovšem finanční spoluúčast obce minimálně ve výši 20%. Tuto spoluúčast nám Rada města Nový Jičín na svém 32. zasedání schválila.

Díky této finanční podpoře došlo od dubna 2012 k rozjezdu tohoto projektu. Individuální doprava je určena osobám, které jsou držiteli průkazu ZTP, ZTP/P, nebo mají přiznaný invalidní důchod nebo seniorům nad 64 let. Dopravu lze poskytnout i zájemcům, kteří se stanou krátkodobě imobilními např. v důsledku úrazu nebo choroby. Doprava je částečně hrazená klientem a zajišťují ji vyškolené osobní asistentky, které garantují kvalifikovaný přístup k osobám se zdravotním postižením (podpora klienta při nastupování/vystupování, komunikace, apod.).

Doprava se realizuje vozidly Škoda Roomster a Citroen Berlingo. Bližší informace jsou pro zájemce uvedeny na webových stránkách našeho detašovaného pracoviště. Fotografie z realizace služby naleznete zde.

17. 5. 2012 - Nový zpravodaj 2/2012

Vážení a milí čtenáři Zpravodaje, opět Vám přinášíme aktuality o činnosti na našich detašovaných pracovištích a pozvánky na akce konané ve druhém čtvrtletí roku 2012. Jako vždy v tomto čtvrtletníku naleznete i mnoho aktuálních informací ze sociálně právní oblasti.
Prohlédněte si aktuální číslo našeho zpravodaje!

17. 5. 2012 - Zážitky bez bariér

Rádi bychom Vám představili zajímavý projekt, který je připraven ve spolupráci se čtyřmi hudebními festivaly a bude obsahovat i servis pro znevýhodněné návštěvníky. Více zde.

Pro konkrétní informace sledujte webové stránky festivalů, kde budou v příštích týdnech zveřejňovány důležité informace a kontakty na pověřené osoby, které vám zodpoví případné dotazy. Stránky jednotlivých festivalů:

UNITED ISLANDS ČESKÉ SPOŘITELNY: www.unitedislands.cz
COLOURS OF OSTRAVA: www.coloursofostrava.cz
ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC: www.sterkovnamusic.com
ŽIVÁ ULICE: www.zivaulice.eu

11. 5. 2012 - Prezentace s přednáškou pro STP Nový Jičín

Dne 10. 5. 2012 se konala v Novém Jičíně Výroční členská schůze Svazu tělesně postižených v ČR, o.s., místní organizace Nový Jičín, spojená s akcí "KULTURNĚ-SPOLEČENSKÉ ODPOLEDNE KE DNI MATEK" s hudbou p. Josefa Vágnera a tombolou.

V rámci schůze vedoucí detašovaného pracoviště informoval členy o službách, projektech pracoviště, byly rovněž předány příslušné propagační materiály. Na schůzi bylo přítomno cca 280 osob, mezi hosty byl i starosta města Nový Jičín.

4. 5. 2012 - Jak lépe zvládat své závazky!

Moravskoslezský kraj v rámci Dotačního programu na podporu neinvestičních aktivit z oblasti prevence kriminality na rok 2012 podpořil projekt s názvem Jak lépe zvládat své závazky!

Cílem tohoto projektu je provést vzdělávací aktivity v rámci Poradny pro osoby se zdravotním postižením (konkrétně Bruntál, Nový Jičín, Ostrava, Opava, Frýdek-Místek) v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, pro osoby se zdravotním postižením a seniory, kteří se dostali do nepříznivé sociální situace spojené se zadlužením nebo jsou touto situací ohroženy tak, aby tyto aktivity poskytovaly podporu při sociálním začlenění a prevenci před sociálním vyloučením. Výstupem tohoto projektu bude i informační brožura, kterou obdrží každý účastník přednášek.

Témata přednášky jsou:

Jak se nezadlužit
Co se děje, když nesplácím své závazky řádně a včas
Institut oddlužení jeho možnosti a mantinely.

Termíny nejbližších přednášek:

23. 5. 2012 v 8.00 ve Frýdku-Místku - zasedací místnost DP F-M, Kolaříkova 653
24. 5. 2012 v 9.00 v Opavě - zasedací místnost DP Opava, Liptovská 21
24. 5. 2012 ve 14.30 v Kobeřicích - zasedací místnost Obecního úřadu, Kobeřice 195
30. 5. 2012 ve 13.00 v Ostravě Zábřehu - Charitní středisko Gabriel, Čujkovova 40a
14. 6. 2012 v 9.00 v Bruntále - kongresový sál, Dr. E. Beneše 1497/21
21. 6. 2012 ve 13.00 v Krnově - místnost Armády spásy, Opavská 26

23. 4. 2012 - Prezentace s přednáškou pro STP Frýdek-Místek

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o. s. bylo hostem členské schůze Svazu tělesně postižených Frýdek-Místek, která se konala 19. 4. 2012 v Národním domě v Místku. Na schůzi byla prezentována naše organizace a součástí prezentace byla také přednáška zaměřená na změny v sociální oblasti od roku 2012. Na schůzi bylo přítomno asi 50 osob. Fotografie z akce naleznete zde.

12. 4. 2012 - Spolupráce s Odborným učilištěm a Praktickou školou v Novém Jičíně

Dne 11.4.2012 byla provedena v prostorách Centra přednáška spojená s prezentací služeb pracoviště pro žáky posledních ročníků Odborného učiliště a Praktické školy v Novém Jičíně. V uvedeném školském zařízení jsou vzděláváni žáci se zdravotním postižením, lehkým mentálním postižením. Přednáška byla zaměřena na otázky zaměstnanosti (zejm. vybrané oblasti zákona o zaměstnanosti, zákoníku práce - práva a povinnosti), zodpovězeny byly i dotazy účastníků. Celkem byly postupně během dne proškoleny tři třídy žáků třetích ročníků učebních oborů: kuchařské práce, zámečnické práce a údržba. Po dohodě s vedením školského zařízení budeme v těchto aktivitách pokračovat i následujícím období. Fotografie naleznete zde.

10. 4. 2012 - Setkání "KLUBu ČAJe O PÁTÉ" NA DETAšOVENÉM PRACOVIšTI V OSTRAVĚ

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" ve středu 18.4.2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na výrobu šperků. Více na pozvánce zde. Z kapacitních důvodů nás prosím v případě Vašeho zájmu kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo emailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz.

5. 4. 2012 - Demonstrace 21.4.2012

Vážení přátelé, předsednictvo NRZP ČR rozhodlo připojit se ke společné platformě odborů, občanských iniciativ a sdružení k přípravě celostátní demonstrace, která se uskuteční v sobotu 21. dubna 2012 od 13:00 hodin v Praze na Václavském náměstí. Chceme tím vyjádřit naši nespokojenost s průběhem sociální a zdravotní reformy, která se nás velmi dotýká. Jednotlivé odborové organizace organizují dopravu účastníků, ale pouze v omezeném množství. Bližší podrobnosti o této demonstraci najdete na adrese www.stopvlade.cz.

29. 3. 2012 - PREZENTACE CENTRA PRO ZDRAVOTNĚ POSTIžENÉ VE FRÝDKU-MÍSTKU

Dne 28. 3. 2012 proběhla na pobočce Úřadu práce ve Frýdku-Místku prezentace Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, o.s. Účastníci byli seznámeni se službami Centra a byly zodpovězeny jejich dotazy. Prezentace byla určena pro uchazeče o zaměstnání se zdravotním postižením, byla tedy zaměřena zejména na zaměstnávání těchto osob. V souvislosti s tím byl prezentován také projekt "Vzájemnou podporou k integraci na trh práce", který má za cíl pomoci najít pracovní uplatnění osobám se zdravotním postižením.

22. 3. 2012 - Prezentace a přednáška v Kujavách

Dne 16. 3. 2012 se v rámci členské schůze Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR, místní organizace Kujavy, uskutečnila prezentace služeb Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.s., detašované pracoviště Nový Jičín, spojená s přednáškou týkající se změn v systému sociálního zabezpečení v roce 2012. Na akci bylo přítomno cca 80 osob, mezi hosty byli mj. místostarosta města Fulnek, starostka obce Kujavy a další. Fotografie naleznete zde.

22. 3. 2012 - Výstava a prodej kompenzačních pomůcek a hraček v Novém Jičíně

Dne 17. 4. 2012 se uskuteční v Základní škole speciální a Mateřské škole speciální na Komenského ulici č. 64 v Novém Jičíně, výstava a prodej kompenzačních pomůcek a hraček. Na této akci budou přítomni výrobci kompenzačních pomůcek a hraček, nebudou chybět také poskytovatelé sociálních služeb zabývající se touto cílovou skupinou. Naše organizace zde bude rovněž propagovat své služby. Bližší informace naleznete zde.

22. 3. 2012 - Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením v roce 2012

1. července 2012 se změní podmínky poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Cílem změn je zamezit nekalým praktikám ze strany některých zaměstnavatelů při zneužívání tohoto příspěvku. Více zde.

21. 3. 2012 - Penzion u Studánky - nabídka pro seniory

Zážitková nabídka pro seniory na sezónu od 1. 4. - 11. 5. 2012 vždy od neděle do pátku. Navštivte penzion v nejkrásnějším údolí Moravskoslezských Beskyd. Atraktivní krajina láká svým ovzduším s vysokým obsahem jodu, kterým se mohou pochlubit přímořské oblasti. Rekreační, poklidná obec Horní Lomná je rájem pro turisty, kteří ocení příjemné procházky do okolí s krásnými lesy plnými hub a borůvek. Cenový balíček pro seniory s ubytováním a plnou penzí + 5 dnů zábavy jen za 2.990,- Kč. Více v příloze zde.

21. 3. 2012 - Záchrana českého zdravotnictví pět minut po dvanácté

NRZP ČR, Česká lékařská komora, Svaz pacientů ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, ProAlt, Rada seniorů ČR vás zvou na protestní shromáždění před ministerstvem zdravotnictví ČR dne 27. března 2012 od 12:05 hodin. Od 1. dubna 2012 vstoupí v platnost zákon o zdravotních službách. K tomuto zákonu vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR prováděcí předpisy a Vláda ČR k němu vydá své nařízení. Ke stažení zde.

6. 3. 2012 - Terénní poradenství na Bruntálsku

Ve dnech 18. února a 28. února 2012 proběhly členské schůze organizací sdružující osoby se zdravotním postižením v Rýmařově a ve Vrbně pod Pradědem, na kterých vedoucí detašovaného pracoviště Bruntál informoval přítomné členy o změnách a novinkách v sociální oblasti v roce 2012. Na schůzi bylo přítomno cca 40 osob, kterým byly rovněž zodpovězeny dotazy z této oblasti.

2. 3. 2012 - SETKÁNÍ "KLUBU ČAJE O PÁTÉ" NA DETAšOVENÉM PRACOVIšTI V OSTRAVĚ

Srdečně Vás zveme na setkání "Klubu čaje o páté" v úterý 13.3.2012 od 15 hodiny na ul. Bieblova 3, Ostrava. Setkání bude zaměřeno na dokreslování portrétů, zátiší a malování na dřevo. Více na pozvánce zde. V případě Vašeho zájmu mě kontaktujte na tel: 596 115 318 nebo emailem czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz.
Jana Kupčoková, DiS.

2. 3. 2012 - Nabídka pneuservisních služeb pro osoby se zdravotním postižením

Nabídka prodeje pneumatik a poskytování pneuservisních služeb pro osoby se zdravotním postižením. Více zde.

21. 2. 2012 - Nový zpravodaj 1/2012

Vážení a milí čtenáři Zpravodaje, poprvé v tomto roce vám přinášíme aktuality z činnosti na našich detašovaných pracovištích a mnoho novinek ze sociálně právní oblasti, které se, obdobně jako v předešlém čísle, budou týkat zejména změn souvisejících se Sociální reformou I.
Prohlédněte si aktuální číslo našeho zpravodaje!

21. 2. 2012 - Prezentace spojená s přednáškou pro STP Příbor

Dne 16.2.2012 proběhla v rámci výroční schůze Svazu tělesně postižených v ČR, místní organizace Příbor, prezentace pracoviště Nový Jičín spojená přednáškou na téma poskytování sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením v roce 2012. Na schůzi bylo přítomno cca 80 osob z řad členů svazu, mezi hosty byl přítomen místostarosta pro sociální věci a vedoucí sociálního odboru města Příbor. Fotodokumentaci z akce naleznete zde.

9. 2. 2012 - OSTRAVA - KLUB ČAJE O PÁTÉ

Také v letošním roce Vás srdečně zveme na setkání "Klubu čaje o páté" na pracovišti v Ostravě, ulice Bieblova 3. Setkání bude zaměřeno na malování mandaly a výklad barev. Těšíme se na setkání s Vámi. Více informací na pozvánce zde, nebo na telefonním čísle 596 115 318, emailu: czp.kupcokova<zavinac>czp-msk.cz.

7. 2. 2012 - Ostrava - Klub Čaj o páté a Canisterapie

V prostorách našeho Centra se 25. ledna uskutečnila beseda na téma canisterapie. Tento pojem se v současné době stále více rozšiřuje a ve své podstatě znamená léčbu, terapii prostřednictvím čtyřnohých kamarádů- pejsků. Význam této terapie můžeme najít především v oblasti psychologie, kde pomáhá zmírňovat např. pocity úzkosti, samoty, deprivace, stresu aj. Povzbuzuje zájem o kontakt, společnost, a proto posiluje i stránku sociální. V neposlední řadě podporuje jemnou i hrubou motoriku člověka.

Do centra přijeli pracovníci z občanského sdružení Podané ruce, o.s. i se svými pejsky a skutečně bylo až s podivem, jak příjemnou atmosféru dokázal vytvořit jejich příchod. Formou přednášky jsme získali přesné informace o tom, co je to canisterapie, čím se zabývá, a také kde všude se využívá. Viděli jsme, co všechno pejsci dokážou a mohli jsme si vyzkoušet, jak nás poslechnou a jak jsou vstřícní k našim dotekům. Nechyběla ani výměna vlastních zkušeností.

Společně jsme strávili příjemné informativní odpoledne. Jménem Centra znova děkujeme všem, především paní magistře Lucii Kempné, kteří se zasloužili o to, abychom mohli společně strávit příjemné chvilky.
fotografie z akce

23. 1. 2012 - Prezentace spojená s přednáškou pro SPCCH v Novém Jičíně

Dne 23.1.2012 proběhla v klubu seniorů v Novém Jičíně schůze předsedů Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR, okresní organizace Nový Jičín. V rámci této schůze vedoucí detašovaného pracoviště Nový Jičín informoval členy této schůze ohledně činnosti pracoviště, rovněž proběhla přednáška na téma poskytování dávek pro osoby se zdravotním postižením v roce 2012. Na schůzi bylo přítomno cca deset osob, rovněž byly zodpovězeny dotazy účastníků.

23. 1. 2012 - Změny ve vyplácení nepojistných dávek v Novém Jičíně

S účinností od 1. 1. 2012 došlo ke sjednocení veškerých dávkových agend a k převodu vyplácení nepojistných dávek sociální péče z městských úřadů do působnosti Úřadu práce ČR. V praxi to znamená, že kromě poskytování služeb v oblasti nezaměstnanosti úřad práce rozhoduje také o vyplácení

 • dávek hmotné nouze,
 • dávek sociální péče osobám se zdravotním postižením a
 • příspěvku na péči.

Doposud tyto záležitosti zajišťoval odbor sociálních věcí Městského úřadu v Novém Jičíně. Pracovnice zajišťující tuto agendu v Novém Jičíně sídlí i nadále v prostorách Městské úřadu v Novém Jičíně na ulici Divadelní 1 (tak, jak tomu bylo doposud), sociální činnost zůstává v působnosti městského úřadu. Pracovnice sociálního odboru stejně jako doposud zajišťují sociální práci s osobami se zdravotním postižením, seniory, lidmi se závislostmi, osobami s nízkými příjmy a s lidmi bez přístřeší.

20. 1. 2012 - Převádění agend sociální péče z Magistrátu města Frýdek-Místek na Úřad práce ČR

Od l.ledna 2012 se mění a sjednocuje sociální dávkový systém České republiky. Administrace dávek a rozhodování o dávkách bude prováděno jediným správním orgánem - Úřadem práce ČR, který je místem pro podávání a vyřizování žádosti o:

 • dávky hmotné nouze,
 • příspěvku na péči,
 • příspěvků pro občany se zdravotním postižením.

Kontaktní pracoviště:
Frýdek-Místek, Na Poříčí 3510, tel. 950 113 111
Třinec, Poštovní 621, tel. 558 340 511
Frýdlant n.O., tel.558 441 481

Bližší informace ke změnám v oblasti sociální pomoci získáte na infolince call centra 844 844 803 nebo na http://socialnireforma.mpsv.cz

20. 1. 2012 - Převod nepojistných sociálních dávek z Magistrátu města Ostravy na Úřad práce ČR

Od roku 2012 dochází ke změně míst, ve kterých se vyřizovaly a vyplácely dávky systému sociální pomoci. Dávky, které dosud byly vyřizovány a vypláceny pověřenými obecními úřady a úřady obcí s rozšířenou působností, přechází do působnosti Úřadu práce ČR.

Jedná se o dávky:

 • pro osoby se zdravotním postižením
 • příspěvek na péči
 • hmotné nouze

Systém dávek státní sociální podpory se nemění, ten již byl v kompetenci Úřadu práce ČR, který tyto dávky bude poskytovat i od 1. ledna 2012.

Dávky pro osoby se zdravotním postižením se vyřizují v budově Magistrátu města Ostravy na ulici 30. dubna, 4. patro.
Příspěvek na péči se vyřizuje pro všechny občany na ulici Husova 7, Ostrava centrum.
Dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc) se vyřizují na třech místech:
Ostrava Centrum - ulice Husova 7, Ostrava (nynější budova Magistrátu)
Ostrava Jih - ulice Na Obvodu 41, Ostrava (nynější kontaktní místo Úřadu práce u Vítkovických staveb)
Ostrava-Poruba - ulice Gen. Sochora 6013/2 (budova Úřadu městského obvodu Poruba)

20. 1. 2012 - Změny v sociální oblasti v okrese Bruntál

V rámci sociální reformy nabyl 01.01.2012 účinnosti zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, zákon č. 366/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

V souvislosti s přijetím těchto zákonů přešla agenda nepojistných dávek (dávky hmotné nouze, příspěvek na péči a dávky pro zdravotně postižené občany) pod Úřady práce ČR - krajskou pobočku Ostrava:

 • kontaktní pracoviště Krnov - Šmeralova 20/3
  dávky státní sociální podpory a hmotné nouze - lze vyřídit i na pracovišti v Městě Albrechticích a Osoblaze
 • kontaktní pracoviště Bruntál - Květná 64
  dávky státní sociální podpora a hmotné nouze - lze vyřídit i na pracovišti ve Vrbně pod Pradědem
 • kontaktní pracoviště Rýmařov - třída Hrdinů 601/16.

18. 1. 2012 - Převod nepojistných sociálních dávek z Magistrátu města Opavy na Úřad práce ČR

Od 1. 1. 2012 dochází k převodu některých agend z odboru sociálních věcí Magistrátu města Opavy na Úřad práce ČR. Konkrétně se jedná o:

 • pomoc v hmotné nouzi
 • příspěvek na péči
 • dávky pro zdravotně postižené občany

Příslušný referát Úřadu práce ČR najdete na stejné adrese jako odbor sociálních věcí Magistrátu města Opavy, tj. Krnovská 71C, Opava. Pro Opavany se toho proto příliš nezmění, občané budou nadále chodit žádat o veškeré dávky jak z oblasti hmotné nouze či pro osoby se zdravotním postižením na stejné místo, tedy do budovy 71/C na Krnovské ulici. Změna je pouze v tom, že zaměstnanci, kteří doposud pracovali pod magistrátem, budou nyní zaměstnáni úřadem práce.

Archiv: 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007

zpět na aktuality